Eventyrlig

Linker »

ForumLinkerKontakt
Galleri

Linker

Her er en god samling med linker som er relevante til konseptet om Natursamfunn. Dersom du finner noen linker som ikke fungerer, vennligst gi beskjed til oss.

Kategorier

Naturlig husbygging

  • Geodesiske domer (http://www.domehome.com)
    Geodesiske domer av tre, en sterkere og mer materialbesparende måte å bygge hus på.
  • Inspirasjonsmanual for halmhusbygging (http://www.folkecenter2.dk/da/strawbale/inspirations_manual/Inspirations_manual_1.htm)
    Skrevet på dansk
  • Masseovner (http://www.masseovn.dk)
    Energieffektiv løsning for oppvarming av hus, varmtvannstank og mat, som du kan bygge selv.
  • Papercrete (http://www.livinginpaper.com)
    En mer miljøvennlig form for sement.
  • Stråtekking – tak av strå (http://www.thatching.com)
    Den gamle tradisjonen av å tekke tak med strå, mer utbredt i Danmark og Storbritannia.
  • Strawbale.com (http://www.strawbale.com)
    Nettside med bilder, tekster og sosialt nettverk om halmhusbygging.
  • Tadelakt (http://tadelakt.no)
    En av verdens eldste og vakreste naturlige pusseteknikker, hovedsaklig brukt i våtrom, bad og vask.
  • Wofati Eco Building (http://www.richsoil.com/wofati.jsp)
    Å bygge hus inn i bakken på en smart måte.

Naturlig husbygging i Norge

  • Earthship og jordskip (http://earthship.no)
    Jordskip er et miljøvennlig og selvforsynt alternativ til tradisjonelle hus. De bygges av resirkulerte materialer, produserer sin egen strøm, samler vann og man kan til og med dyrke sin egen mat i dem.
  • Ekobyggportalen (http://www.ekobyggportalen.se)
    Svensk portal for naturlig husbygging.
  • Gaia Arkitekter (http://www.gaiaarkitekter.no)
    Gaia- arkitektene sin nettside.
  • Gamme (http://samihouse.no)
    Hva med å bo i en modernisert gamme?
  • Geodesisk dome-hus på Sandhornøya (http://domehome.blogg.no/)
    Et dome- hus bygget i tre, med innervegger av cob. Følg prosessen her!
  • Halmhus (http://halmhus.no)
    Norsk side for halmhus.
  • Naturhuset – hus i drivhus (www.naturhuset.blogg.no)
    Hjertefølgernes inspirerende cob/halmhus inne i en drivhus- dom i Nordnorge.
  • Naturlig Byggeri (http://www.naturligbyggeri.no)
    Gaia: Agenda sine sider.
  • Terra Libera og bygging av halmhus (http://terralibera-gertruud.blogspot.no)
    Terra Libera Økogrend sin byggeprosess.

Inspirerende hus og arkitektur

  • Antoni Gaudi (http://www.darkroastedblend.com/2008/07/architectural-genius-of-antoni-gaudi.html)
    Antoni Gaudi, en fantastisk arkitekt som levde for over 100 år siden. Verden har aldri sett hans like! Google bildesøk anbefales.
  • Architectura Organica (http://www.arquitecturaorganica.com)
    Flotte byggverk laget av bioarkitekten Javier Senosiain.
  • Blueforest – eventyriske tretopphus (http://www.blueforest.com)
    Finn frem barnet i deg og bygg hus i trærne!
  • Cae Mabon (http://www.caemabon.co.uk)
    Vakkert og eventyrlig sted i Wales, med mye naturlig husbygging.
  • Carmel Village (http://flickr.com/photos/from_linda_yvonne/sets/72157600130746798)
    En virkelig eventyrlandsby
  • Eartship-inspirasjon (https://www.flickr.com/photos/earthshipkirsten/sets/)
    Bildegallerier med jordskip
  • Flying Concrete (http://www.flyingconcrete.com)
    Kreative og skulpturelle sementbygninger
  • Handmade houses (https://www.flickr.com/photos/40015199@N08/sets/72157623878363502)
    Håndbygde rustikke trehus
  • I love cob – bildegallerier (http://www.ilovecob.com/ashan)
    Gammel nettside, men det er mange flotte cobhus å finne her!
  • Magic Mountain Lodge (http://huilohuilo.com/en/our-accommodation/lodge-montana-magica)
    Fantastisk bygning som ser ut som et mosegrodd fjell med foss og hengebro.
  • Roger Dean Architecture (http://www.rogerdean.com/architecture)
    Kreative organiske hus bygget på barns premisser.
  • Simon Dale (http://www.beingsomewhere.net)
    Simon Dale sine fantastiske halmhus - ekte hobbithus!
  • SunRay Kelley (http://www.sunraykelley.com)
    Fantastisk kreativ naturlig husbygger i USA.
  • That roundhouse (www.thatroundhouse.info)
    Rundhuset til Tony Wrench
  • Tsui Architecture (http://www.tdrinc.com/architecture.html)
    Kreativ og giftfri arkitektur
  • Vakre cob-hus i Dyssekilde økosamfunn (http://greenbuzzz.com/environment/hobbit-like-homes-at-okosamfundet-dyssekilde-denmark/)
    I Danmark
  • Vetsch Achitectur (http://www.erdhaus.ch)
    Organiske hus i Sveits
  • Wattle Hollow retreat (http://www.wattlehollow.com)
    Cob- slottet og andre inspirerende bygninger.
  • Whole Trees Architecture (http://wholetrees.com)
    Hus av hele trær er de sterkeste!

Selvforsyning og permakultur

  • Efferus (skoghage) (http://www.efferus.no)
    Norsk nettside med informasjon om skoghager, med mulighet for kjøp av frø.
  • Hva er selvforsyning? (http://old.idebanken.no/Redskapsbua/berginnhold.html)
    Artikkel skrevet av Idèbanken.
  • Inspiration Green (http://www.inspirationgreen.com)
    Kreativ inspirasjon for en grønn livsstil.
  • Leve primitivt (http://livingprimitively.com)
    Nettside laget av norske folk, skrevet på engelsk.
  • Majobo – mat og jord, der du bor (http://majobo.no)
    Majobo obber for kortreist og økologisk matproduksjon, overalt.
  • Naturtips (http://naturtips.no)
    Nyttige råd og tips om villmarksliv.
  • Norges sopp- og nyttevekstforening (http://www.soppognyttevekster.no)
    Her er det lurt å bli medlem!
  • Norsk permakulturforening (http://www.permakultur.no)
    Her er det veldig lurt å bli medlem :)
  • Permakulturplanter (http://permakulturplanter.no)
    Kjøp planter og lær om permakultur her!
  • Stiftelsen Idèbanken (http://old.idebanken.no/Redskapsbua/redskapstart.html)
    I Idébankens database finner du praktiske tips om hvordan du kan komme i gang med å skape en bedre verden.

Helse, medisin, ernæring og fysikk

  • Urtekilden (http://www.rolv.no)
    Norges beste og største database om urter.

Spiritualitet og selvutvikling

Forumer og sosiale nettverk

Økosamfunn

  • Damanhur (http://www.damanhur.org/)
    Økosamfunn ved de italienske alper.
  • Den Selvforsynede Landsby (http://selvforsyning.dk)
    Økosamfunn i Danmark
  • Eco Truly Park (http://www.ecotrulypark.org/en)
    "Eco Truly Park is a beautiful ecological community, artistic and self-sustaining, where residents and volunteers live together based on essential principles of non-violence. Here visitors can experience and learn that it is possible to live happily and harmoniously with nature and with other beings."
  • El Poncho Ecocenter (http://www.elponcho.org/en-us/)
    Økosamfunn i Andes.
  • Friland (http://www.friland.org)
    Økosamfunn i Danmark
  • Global Ecovillage Network (http://ecovillage.org)
    Verdensomspennende organisasjon for økosamfunn
  • Keltendorf (http://keltendorf.at/index1.htm)
    Økosamfunn i Sveits
  • Lammas (http://lammas.org.uk)
    Økosamfunn i Wales, det prosjektet som ligner mest på visjonen om natursamfunn.
  • Norske Økosamfunns Forening (http://okosamfunn.no)
  • O.U.R. Ecovillage (http://ourecovillage.org/)
    Økosamfunn i Kanada
  • Økosamfunnet Dyssekilde (http://www.dyssekilde.dk)
    I Danmark
  • Valle de Sensaciones i Spania (http://www.sensaciones.de)
    "Valley of sensations: The focus of the project is the feelable integration of humans in nature, the artistic accomplishment of the educative infrastructure, as well as a habitat which supports building community and the creative expression of each individual."
  • Vissarion (http://album.vissarion.eu/en)
    Økosamfunn i den sibirske villmarken.
  • Zajezka (http://www.zajezka.sk/en)
    Økosamfunn i Slovakia. Les om vår reise dit under Prosjekter.

Natur og friluftsliv

  • Bilder fra Norge (http://www.touristphoto.no/ARKIV.HTM)
    Se vakre bilder fylke for fylke.
  • Naturvernforbundet (http://naturvernforbundet.no)
    Norges eldste natur- og miljøorganisasjon.
  • Treets Venner (http://www.treetsvenner.no)
    Interesseorganisasjon for oss som liker trær og vil ta vare på dem.
  • Vakre naturbilder (http://www.marcadamus.com/gallery)
    Tatt av Marc Adamus.

Kunst og kreativitet

Økologisk livsstil

  • Biodynamisk jordbruk (http://www.biodynamisk.no)
    Norsk nettside.
  • Framtiden i våre hender (http://www.framtiden.no)
    Norges beste miljøorganisasjon.
  • Julia Butterfly Hill (http://www.juliabutterfly.com)
    Miljøvernsaktivisen som satt i et tre i over 2 år for å beskytte det.
  • Living in the Future (http://livinginthefuture.org)
    Se kortfilmer fra diverse økosamfunn og økoprosjekter i serien Living in the future. De lager også gode filmer om samme emne.
  • Mojo Magasin (http://www.mojomagasin.no)
  • Norsk institutt for bioøkologi (http://www.nibio.no)
    NIBIO er en fusjon av Bioforsk, (NILF) og Norsk institutt for Skog og Landskap.
  • Oikos (http://www.oikos.no)
    Oikos - Økologisk er en ideell organisasjon for alle som har interesse for økologisk landbruk, - hagebruk, miljø og helse.
  • Ringing Cedars (http://www.ringingcedars.com)
    Nettbutikk
  • Sogn Jord- og Hagebruksskule (http://sjh.no)
    Lær økologisk jordbruk og hagebruk her.

Annet, diverse og ukategorisert

  • Acorn Education (http://www.acorneducation.com)
    Lær om natur, gammel kultur og historie på en integrert måte.
  • Alliance for Wild Ethics (http://www.wildethics.com/the_alliance.html)
    David Abram